Čeští poslanci brzy přijmou zákon, který může výrazně ovlivnit celý trh s kryptoměnami. Nové zákony by měly stanovit jednotná pravidla pro obchodování s kryptoměnami a usnadnit firmám otevírání bankovních účtů. Dotazované firmy hodnotí tento pokus o regulaci vcelku pozitivně, upozorňují však na možná negativa.Nejdůležitější události, které rozhodnou o tom, zda Česká republika bude i nadále patřit mezi kryptoměnové velmoci. Tak popisují někteří odborníci připravovanou legislativu, která by měla brzy výrazně změnit obchodování s kryptoměnami. Řeč je o zákonu o digitálních financích, který by měl v České republice implementovat evropské nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets), a o novele zákona o platebním styku.První pozměňovací návrh má za cíl zvýšit regulaci v tomto odvětví, což by mělo zlepšit ochranu spotřebitele a zajistit větší důvěru a stabilitu celého trhu. Podle vyjádření ministerstva financí dává legislativa nové pravomoci České národní bance, která bude licencovat poskytovatele služeb souvisejících s krypto aktivy, dohlížet na dodržování stanovených povinností a odstraňovat případná porušení. Kromě výše zmíněného nařízení MiCA je zákon reakcí i na další evropské nařízení – DORA (Digital Operational Resilience Act), které se týká především kybernetické bezpečnosti firem.Podle České kryptoměnové asociace je konečná podoba tohoto zákona skutečně klíčová, protože by mohl výrazně pomoci národnímu kryptoprůmyslu a vést ke zvýšení konkurenceschopnosti v zahraničí. To však bude do značné míry záviset na podobě, v jaké bude zákon přijat.
Získat licenci bude složité
české firmy z kryptoprůmyslu se víceméně shodují, že nový zákon zavede do odvětví určitá pravidla, která dosud neexistovala. „Regulaci vnímáme především jako příležitost, nikoli hrozbu. I přes některé negativní aspekty k ní máme pozitivní vztah. Očekáváme, že regulační rámec vyčistí trh od méně poctivých poskytovatelů a pomůže posílit pověst tohoto odvětví. Věříme, že sektor kryptoměn se může rozvíjet a získat si důvěru společnosti,“ řekla Anna Strebl, šéfka společnosti Confirmo, která provozuje platební bránu kryptoměn.Podobný názor sdílí i Aleš Krempa, provozní ředitel české kryptoburzy Coinmate. „Vítáme, že budou zavedena některá pravidla, která jsou při správě klientských prostředků prostě nezbytná. Je ale nešťastné, že startupy a další organizace, bez ohledu na jejich velikost na trhu, musí splňovat stejné podmínky jako velké banky,“ řekl.Příprava dokumentace a procesů pro získání licence vyžaduje podle Krempa enormní náklady, a to jak finanční, tak personální. „Uděláme vše pro to, abychom získali licenci. To ale zbytečně zpomalí růst řady malých firem nebo je úplně zastaví,“ uvedl s tím, že věří, že v Česku bude asi pět úspěšných podniků.Štěpán Uherík, finanční ředitel technologické skupiny SatoshiLabs a Trezor, upozorňuje na další úskalí nové legislativy.Češi jsou jedním z globálních lídrů ve světě kryptoměn, tvrdí zakladatelé Stablelabs. Svůj stablecoin chtějí připravit ještě letos.Uherik také varoval, že pokud bude finální podoba regulace špatná, bude to mít velmi vážné důsledky pro celý průmysl. „Pokud budou zákony přijaty pozdě nebo budou přísnější než v jiných zemích, mohou některé české firmy zvážit přesun. To bude znamenat pokles konkurenceschopnosti vůči zahraničním firmám a v nejhorším případě úplný odchod z rostoucího odvětví a výpadek daňových příjmů pro Českou republiku. Doufáme ale, že česká verze zákona bude úspěšná,“ dodal.
Kryptoměny konečně rozpoznány
Očekává se, že velký dopad na toto odvětví bude mít také novela zákona o platebním styku, která poskytuje společnostem působícím v kryptoměnovém průmyslu právo na bankovní účet. Tento zákon má vyřešit dlouhodobý problém bank, které ruší běžné účty kryptoměnových společností. Důvodem byly především obavy z neprůhlednosti původu peněz, což by podle jejich názoru mohlo vést k praní výnosů z trestné činnosti.Nová úprava by tomu měla zabránit, proto chtějí zákonodárci českým kryptofirmám garantovat právo na bankovní účet. To jim velmi pomůže v jejich každodenní práci.„Skutečnost, že by banky měly zacházet s krypto byznysem stejně jako všichni ostatní, je pravděpodobně přáním každého, kdo v tomto segmentu pracuje. Je ale otázkou, zda se to podaří zakotvit na legislativní úrovni. Cesta podle mě povede přes dlouhodobou informovanost, vzájemné porozumění, vzdělávání a budování dobrých vztahů. Naštěstí už vidíme první známky toho, že banky chápou, že kryptoměny jsou tady, aby zůstaly, a začínají o ně projevovat zájem,“ uvedl Krempa z Coinmate.SatoshiLabs zatím nenarazily na problémy s bankovními účty, protože Trezor je ve skutečnosti klasický výrobce elektroniky a spadá tedy do standardního rámce bankovních formulářů. „Ale my jsme jedni z mála šťastlivců.“ Snahu novely proto chápeme, i když mi přijde smutné, že stát je nucen zasahovat do těch oblastí, kde by se problémy měly řešit volnou soutěží. Profesionální podnikatelé v kryptoměnovém průmyslu však musí dostat šanci provozovat byznys, který bez bankovního účtu prostě nejde,“ řekl Uherik.