Odpovědnost za důchodové zabezpečení se postupně přesune na občany

Odpovědnost za důchodové zabezpečení se postupně přesune na občany

Vzhledem ke stavu veřejných financí není divu, že stát přesouvá část odpovědnosti za důchodové zabezpečení na občany. Výhodou toho je, že každý bude mít pod kontrolou svou vlastní finanční budoucnost. Důchodová reforma neznamená, že v budoucnu nebudeme mít důchody, ale změní se poměr mezi důchody a průměrnou mzdou. Důchodci jsou v současné době v poměru ke mzdám nejbohatší, ale reálná hodnota důchodů bude v budoucnu klesat.„Všichni budeme mít nějaké důchody, nominálně ještě vyšší než ty současné. Důchodci jsou nyní nejbohatší, co kdy byli, pokud jde o mzdy před zdaněním – zhruba 55 % mezd. Poměr s čistou mzdou je samozřejmě jiný – cca 60 %. Důchody tedy budou dále nominálně růst, ale reálně klesat,“ říká Jiří Veit, investiční specialista FinGO.

Problémy důchodového systému

Jedním z hlavních problémů je nepříznivý demografický vývoj. Počet ekonomicky aktivních na jednoho důchodce se neustále snižuje. Jestliže před 30 lety připadalo na jednoho důchodce 5 ekonomicky aktivních lidí, dnes jich je 3,5 a za 30 let to budou jen 2. K tomu je třeba připočítat prodlužování délky života v důchodu. Před 50 lety strávili důchodci v důchodu v průměru 15 let, dnes je to již 24 let, přičemž „referenční“ období je podle odborníků zhruba 21,5 roku.Důchodový systém České republiky se potýká s vážnými problémy, které vyžadují rychlé a efektivní řešení. Současné výdaje na důchody dosahují přibližně třetiny státního rozpočtu, tedy necelých 600 miliard korun ročně. Z této částky si stát musí půjčit 75 miliard korun, což odpovídá 1 % českého HDP. Pokud nedojde k zásadním změnám, očekává se, že dluh by mohl do poloviny tohoto století dosáhnout 5 % HDP. V dnešních cenách to znamená, že jen na vyplácení důchodů si stát bude muset půjčit ročně více než 350 miliard korun.

Potřeba penzijní reformy

„Nedávno schválená penzijní reforma je krokem správným směrem, i když jde spíše o drobné úpravy než o skutečnou reformu. Aby byl důchodový systém skutečně udržitelný, jsou zapotřebí radikálnější opatření. Jedním z těchto kroků je přesunutí větší odpovědnosti za penzijní spoření na občany. Tento krok by měla doprovázet státní podpora, aby lidé měli další důvod do důchodu investovat,“ říká Jiří Veit.

Jak se správně finančně připravit na důchod?

Finanční zabezpečení v důchodu by mělo být prioritou pro každého. Zde je několik základních kroků, jak se připravit na odchod do důchodu:- Začněte plánovat včas: Čím dříve začnete investovat, tím lépe. I malá, pravidelně investovaná částka může díky složenému úročení narůst do značné částky.- Nespoléhejte se pouze na jeden typ investice. Distribuce prostředků mezi různé investiční nástroje snižuje riziko a zvyšuje šance na dosažení požadovaného zisku.- Sledujte své investice a rebalanci: Pravidelně sledujte své finanční portfolio a upravujte jej podle své osobní situace.- Snižte rizika a využijte sílu životního pojištění: Životní pojištění může poskytnout finanční jistotu v případě neočekávaných událostí a ochránit vaše investice na důchod.- Sledujte inflaci a snažte se ji překonat: investice by měly poskytovat skutečné výnosy, které převyšují inflaci.- Využijte produkty podporované státem: Doplňkové penzijní spoření a produkty dlouhodobého investování nabízejí výhody v podobě státních příspěvků, daňových úlev a příspěvků zaměstnavatele.- Vyhledejte odbornou radu: Konzultace s finančním poradcem může být velmi nápomocná při vytváření efektivního investičního plánu.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *